גביע קידוש גביעי קידוש וסטים ליין, לרגעים הקדושים

רוצים גם אתם לבחור גביעי קידוש וסטים ליין? חישבו רגע על המבנה המשפחתי שלכם, וחפשו את האובייקט שיהפוך את הרגע הזה למקודש, מעמיק ומחבר

אחד הרגעים העמוקים ביותר במרוצת השבוע, וללא ספק רגע מלא ברגש וגעגוע עבור שומרי שבת רבים, הוא התפר בין ימות החול לשבת.

ברגע הזה האבא מברך את בניו, ומעביר להם את אותה הברכה שהוא קיבל מאבותיו. הרגע הזה שבו המשפחה מתאחדת, אבל לא רק שהיא מתאחדת – אלא שהיא מתנתקת מכל פעולת חולין אחרת, ומתכנסת אל תוך עמה ואל תוך הקדושה.

מה יכול להפוך רגע כזה לרגע מכונן, מהו האובייקט שיסייע לנו להתחבר אל הרגע ואל הרקע, אל הפנים ללא החוץ, אל הקדושה מבעד לחולין?

האובייקט אותו תיקנו לנו חז"ל לתפוח באמצעותו את השבת הוא בכוס של יין.

יהודים שביקשו לכבד ולהדר את המצווה, הפכו את הכוס לגביע, ולא סתם גבי אלא גביע קידוש מכסף טהור, כפי שנוכל לראות במוזיאונים, ורבים מהם יראו את זה עד יום. למעשה יהיו שישתמשו בגביע קידוש מקרמיקה, אחרים יכבדו את השבת בגביע קידוש מזכוכית, ומעטים יוכלו להרשות לעצמם גביע קידוש מזהב.

אחרי שאבי המשפחה מקדש על כוס היין, נוהגים בני המשפחה כולם לטעום מהיין. לשם כך יהיו סטים ליין, כאלה שיכבדו כל אחד ואחת בבני המשפחה, ויגרמו להם לחוש חלק בלתי נפרד ממצוות הקידוש. זה לא רק שלאבי המשפחה יש גביע גדול, אלא שלכל אחד יש גביע קטן, תואם המהווה אולי סמל חיצוני לחיבור הפנימי.

זה הפוך להיות מיוחד כאשר אבי מהשפחה מוזג את הכוסית ומייחד לכל אחד ואחת את הכמות הרצויה, ואת הסדר הנכון. המבט בין האב לבן, ההנהון וההבנה של "הנה כך אני רוצה את זה" הופך אולי את הרגע הזה לאחד החוויות החזקות בחייו של הילד או הילדה, ויוצק משמעות משפחתית חמה ועמוקה אל הרגעים הקסומים ביותר בשבוע.

סטים ליין מופיעים במספר דוגמאות, כאשר המכנה המשותף לכולם הוא יצירת תחושת שייכות, אחווה וחיבור.

כאשר האדם מקדש לעצמו, או בני זוג החיים יחד ללא אורחים או ילדים, הסט פחות נחוץ, וניתן להשתמש בגביע קידוש מהודר כשלצידו כוס נוספת לסועד הנוסף.

גביעי הקידוש וסטים ליין אינם המצאה חדשה, ניתן לערוך סיורים במוזיאונים יהודים רבים ברחבי העולם, כמו גם במוזיאון ישראל אשר בירושלים, ולראות סטים ליין וגביעי קידוש רבים מתקופות היסטוריות שונות, וממחוזות גיאוגרפיים שונים.

ההידור והכבוד שיהודים רחשו למצוות השבת, ולטקס הקידוש שפותח אותה, באו לידי ביטוי אפילו בדברים החומריים והחיצוניים לכאורה, כמו החפצים שבאמצעותם הם קיימו את המצווה. לא ניתן כיום לדמיין את עולם האספנות של חפצי הערך היהודיים ותשמישי הקדושה מבלי להכיר את גביעי הקידוש והסטים ליין הבולטים כל כך על המדף.

מאמרים נוספים בנושא: