תפילין האם מצאנו את סוד התפילין בדיקור הסיני?

תפילין – יודאיקה דיאמונד פורטל אינטרנט ייחודי בתחום היודיאיקה, המעניק תוכן ומידע לקהל היהודי הרחב וליוצרים בתחום יודיאיקה, מציג את העוצמה שעומדת מאחורי מצוות התפילין

מה הסוד שעומד מאחורי מצוות תפילין – אותו מבנה השחור, הריבועי, בעל המסגרת הרחבה מלמטה, שעורר את סקרנותם של אנשים ותרבויות?

האם הנחת התפילין אכן נוגעת בלחיצות הנקודה של הדיקור הסיני?

ובכן, מסתבר כי הרעיון העומד מאחורי התפילין הוא פשוט, או לכל הפחות, מובן גם לעין בלתי מזוינת.

ארבע פרשיות נאמרו בתורה, שכולן נכתבו בהקשר של זכר ליציאת מצרים – ולכולן יש את ההנחיה "וכתבתם לאות על ידך, והיו לטוטפות בין עיניך", כלומר קיימת החובה להניח תפילין לכל אדם, ובעיקרון כל היום, אשר האדם מניח אותם באמצעות תפילין של יד ותפילין של ראש, בשלוש נקודות מרכזיות: מעל בין העיניים, כלומר כנגד האונה הפרונטלית-מצחית, על היד – מקום העשייה, ועל היד הכוונה לחלק העליון של זרוע שמאל – המכוונת כנגד הלב, מקום הרגשות. שלושת נקודות היסוד המרכיבות את הפונקציונליות של האדם.

התפילין מהוות למעשה מצווה תודעתית מרתקת, אשר מבקשת להזכיר לאדם כפרט ולעם כקולקטיב במרוץ החיים ובמרוצת ההיסטוריה את שאלות הליבה: מי אני, מהיכן הגעתי, מהן ערכי העל שאני כאדם חתום ומחויב אליהם ועוד.

החלק הבוער והמשמעותי ביותר מבחינת התפילין הוא שימור את זכר ליציאת מצרים. זכר האירועים הוא משמעותי ביותר בעיצוב הנרטיב של העם היהודי, האמונה, הערכים והמצוות שנגזרים מיציאת מצרים הן עצומות. ולכן ישנן מצוות המדגישות את יציאת מצרים פעם בשנה, כמו לילה הסדר על שלל מצוותיו, יש שנפגוש אחת לשבוע – כפי שמוזכרת יציאת מצרים בקידוש של שבת, ויש שנפגוש פעם ביום – כמו תפילין, ויש שנפגוש אותן 24/7, כמו מצוות מזוזה שהיא ממש תמידית. כל עוד האדם גר בבית כלשהו.

בחברה הישראלית אנחנו מוצאים את התפילין לבר מצווה כמושג תרבותי, והסיבה לכך היא פשוטה: זהו למעשה הגיל בו היהודי מקבל על עצמו את קיום כלל המצוות, כשהתפילין בתוכם.

מחיר התפילין נע בין כאלף שקלים ועד לעשרת אלפים שקלים, והדבר משתנה באיכות הפקת הייצור, חומרות הלכתיות ועוד. יחד עם זאת מחיר התפילין לא צריך להרתיע – ניתן להניח תפילין במקומות ציבוריים או בבתי כנסת, גם אם התפילין אינן בבעלות המניח.

במצוות התפילין התגלעה מחלוקת מרתקת בין רבי שלמה יצחקי, לנכדו, רבנו תם, בסדר הנחת ארבעת הפרשיות בתוך הבית. ולכן תמצאו תפילין רש"י ותפילין רבנו תם. אף שהלכה נפסקה כשיטתו של רש"י, יש רבים אשר יהדרו ויקפידו להניח לכל הפחות לדקה אחת ביום תפילין רבנו תם.

רצועות התפילין היוצאות מהבית, מגולגלות על הזרוע ונוגעות גם בנקודת בסיס הגולגולת. יש הרואים תופעה מיסטית ופלאית במצוות התפילין. הן בסודו של הריבוע ושל הצבע השחור, ועד לנקודות הלחיצה של הרצועות, העונות, לטענתם, לנקודות הלחיצה של הדיקור הסיני, ומעידים על חכמה קוסמית עתיקה הגלומה במצווה הזאת.

מאמרים נוספים בנושא: