אלוהים יהלום אליהו

אלוהים יהלום אליהו , כשהיסודות החשובים של רוח וחומר נפגשים !

אחד מהנושאים המדוברים ביותר ביהדות הוא אותיות התורה. עוד מימי אברהם אבינו כאשר ה' אומר לאברם, מעתה יקרא שימך אברהם ומוסיף את האות ה' בין אותיותיו.

לאותיות יש משמעות רוחנית גבוהה

אנו למדים שלאותיות יש משמעות בתורה. "ולא יקרא עוד את שמך אברם והיה שמך אברהם כי אב המון גוים נתתיך" ובהמשך מייד אחר כך גם אותו דבר מבוצע עבור שרה אימנו "וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים אֶל אַבְרָהָם: שָׂרָי אִשְׁתְּךָ, לֹא תִקְרָא אֶת שְׁמָהּ שָׂרַי, כִּי שָׂרָה שְׁמָהּ;   וּבֵרַכְתִּי אֹתָהּ, וְגַם נָתַתִּי מִמֶּנָּה לְךָ בֵּן; וּבֵרַכְתִּיהָ וְהָיְתָה לְגוֹיִם, מַלְכֵי עַמִּים מִמֶּנָּה יִהְיוּ".

שתי דמויות  מאוד מרכזיות שכבר בתחילת דרכן השם שלהם משתנה, האותיות משתנות ובהתאם לכך גם ייעוד האנשים הנושאים אותם.

ספר היצירה המיוחס לאברהם אבינו הוא הראשון מבין ספרי ההגות היהודית המעניק את כל חשיבות היווצרות הבריאה לכוחן של האותיות. לפי הספר, באמצעות עשר הספירות וכ"ב אותיות האלפבית העברי, ברא האל את העולם, וכאשר גילה אברהם את הסוד הזה, הבין את יסודות האמונה.

הקשר בין הבריאה והאותיות

בתקופות מאוחרות יותר תהיה זו תורת הקבלה וספר הזוהר שיובילו את הנתיב ביהדות המחפש את הקשר בין הבריאה לבין האותיות.

יהיה זה המשפט בפרקי אבות "בַּעֲשָׂרָה מַאֲמָרוֹת נִבְרָא הָעוֹלָם" שישאר חקוק בתודעה האנושית והמשפט "אסתכל באורייתא וברא עלמא" שיגדיר את מערכת היחסים בין אותיות התורה ובין בריאת המציאות.

גאונים רבים לאורך היהדות ייחסו לאותיות התורה משמעות עצומה.

רבי נחמן מברסלב מקדיש את פרק א' בליקוטי מוהר"ן להבאת תובנה חדשה לחלוטין למילה "חן", באמצעות פרשנותו היוצאת דופן לאות ח' ולאות נ' בנפרד וכן לחיבור הגאומטרי הנפלא ביניהם היוצר את האות ת' ובד בבד מעניק למילה "נחת" משמעות חדשנית לחלוטין באינטרפרטציה שלה השואבת את השראתה מהאותיות.

בספר התניא בשער הייחוד והאמונה כתוב אפילו על הדומם "אעפ"כ נמשך חיות לאבן ע"י צירופים וחילופי אותיו' המתגלגלות ברל"א שערים פנים ואחור כמ"ש בספר יצירה, עד שמשתלשל מעשרה מאמרות ונמשך מהן צירוף שֵם אבן, והוא חיותו של האבן"

גימטריה ויהדות

כל עולם היהדות עוסק בנושא הגימטריה, אף על פי שיש המתייחסים לכך כ"פרפראות" לתורה. אין לך אדם שאיננו עסוק בניתוח מספרי של האותיות. מכאן שהאותיות גם מבטאות ערך מתמטי חשוב שעדיין המחקר שלו לפנינו. תהיה חשיבותה של הגימטריה עבור התורה אשר תהא, גם מכיוון ההתבוננות הזה אנחנו רואים עד כמה האותיות הם בעלות משקל עצום בניתוח ובתפיסה שלנו את התורה. ואם התורה נותנת דגש כל כך חשוב ומשמעותי לאותיות הכתובות בה, מדוע בחרה התורה במילה "אלוהים" לבטא את המימד האלוהי?

אלוהים יהלום אליהו

שתי מילים מסתתרות בתוך המילה אלוהים. האחת "יהלום" שחסרה את האות א' והשניה "אליהו" שחסר את האות מ'. למעשה במילה אלוהים התורה הצליחה לגנוז את שתי היסודות הכי חשובים בעולם החומר והרוח. מצד אחד היהלום, גשר אור עשוי מפחמן שמחבר בין האור האלוהי ובין האור הפנימי באדם. מהצד השני אליהו הנביא, נביא הנביאים שאין היהדות רואה את ביאת הגאולה ללא נוכחותו המקדימה. האם קוד האותיות שפרוס לפנינו במילה אלוהים יש ומתמצת את תורת הקוד במילה אחת?

מתנת יהלום אמצעי המבטא את החיבור בין שתי היסודות

במרכזו של קמפיין ייחודי שטרם נעשה בישראל, מסע פרסום לא שגרתי, שמטרתו יצירת מודעות ותפיסה, הקמפיין נועד להגביר את תשומת הלב היהודית לחקר קוד התורה מצד אחד ולהתבוננות מחודשת על אור היהלום מצד שני. הקמפיין אלוהים יהלום אליהו  המחבר בין אלוהים שבשמיים ובין יהלום שעל הארץ,  בין רוח לחומר בין עליונים לתחתונים והאמצעי המבטא את הקוד הוא מתנת יהלום ייחודית .

מאמרים נוספים בנושא: