ראיון המייסדים

יצירה חדשה מפעימה את עולם היודאיקה, "תנ"ך אור יהלום", יצאנו להכיר את מייסדי החברה רונן אליהו פריבר וארי וולף לשיחת היכרות אודות החיבור הכל כך מיוחד הזה.

מה הקשר בין יהלומים ועולם התורה?

נראה לי שזו השאלה ההתחלתית שתעניין את קהל הקוראים שלנו.

הפעם הראשונה שהמילה יהלם מוזכרת בתורה היא בפרשת תצווה כאשר מוזכרים אבני החושן. האבן השישית היא היהלום. המפרשים רואים באבני החושן חלק אינטגרלי מה"האורים והתומים" והפרשנות שלהם אודות אבני החושן מדברת על קשר על גבול המדע הבדיוני עם אלוהים. מתוך שנים עשר האבנים המוזכרות בחושן, מדוע היהלום הוא המפורסם והבולט שביניהם? לדעתנו, אחת התשובות לנושא זה מצויה בין אותיות התורה. העובדה שיהלום מצוי בתוך המילה אלהים, מסביר את הייחוס העצום שמעניקה לו התורה בכוח אותיותיו.

אותיות התורה כמקור עוצמתו של היהלום?  

בוודאי, ספר היצירה, ספר הזוהר , שער היחוד והאמונה עוסקים רבות באותיות התורה. הדבר גם מובא בבירור כבר עם תחילת פרשות התורה. פרשת לך לך אלוהים מחליט לשנות את שמו של אברם לאברהם. הוא עושה זאת עם טעם מסוים ודגש על סגולת האות ה', אתה תהיה "המון גויים". אנחנו לא זקוקים לפרשנויות מורכבות או האחזות בטקסטים חיצוניים על מנת להבין את משמעות כוח האותיות בתורה, הדבר מסופר לנו באותיות קידוש לבנה וללא שום סוד, כבר בספר בראשית. ואם כך הדבר, מהי המשמעות של היווצרות החומר יהלום מתוך אותיות המילה אלוהים? מהו סוד כוחו? מדוע הוא כל כך חשוב?

מה באמת כל כך חשוב ביהלום?

כאשר מדברים על יהלם, מדברים קודם כל על החומר "פחמן". יהלום מורכב אך ורק מולקולות של פחמן. לא ניתן להבין את היווצרות כדור הארץ ללא הבנה של תהליכים שהתרחשו באבן יהלום. מדענים מנסים להתחקות אחר המינרלים השונים הספונים בתוך הגלם יהלום על מנת לנסות עוד יותר להתחקות אחר היתכנות הבריאה. האבן הזו מאטה את מהירות האור בצורה המקסימלית בטבע בגלל קשיותה ומקדם השבירה שלה. פחמן היא המולקולה המרכזית בכל העולם הביולוגי, האדם מורכב משמונה עשר אחוזים של מולקולות פחמן. מה עוד אנחנו צריכים על מנת להבין שיהלום עומד במרכז הבריאה? ומכאן נשאלת השאלה הכה מרכזית, כיצד ידעה התורה להציב את אותיותיו בתוך המילה אלוהים?

איזה עוד ראיות מחזקות את הטענה שלכם בקשר שבין היהלום לתורה?

מספר דברים משתלבים למשהו מפעים שמרגש אותנו כל פעם מחדש. המושג "עזר כנגדו" הוא יסוד מאוד חשוב בתורה. והנה בעולם היהלומים הוא מתרחש פעמיים בצורה מאוד ייחודית. קודם כל רק יהלום לוטש יהלום, בדיוק כפי שרק אדם לוטש אדם , אבל באופן חריג, במקרה של היהלום, האדם הוא עזר כנגדו לבורא עולם להשלים את מלאכתו. יהלום בניגוד לכמעט כל דבר אחר בטבע, איננו מושלם בהתהוות הראשונית שלו, האבן בצורת גלם היא חסרת חיים ואיננה משרתת אף צורך אנושי. רק כאשר האדם מתחיל ללטוש את היהלום, מוציא את מירב האור מתוך האבן, אז ורק אז מגיעה האבן יהלום לתכלית בריאתה, זה נפלא.

השינוי שאתם מציעים הוא רחב בהיקפו, מאובייקט השייך לעולם המטריאליסטי, לאבן שקשורה לעולמות הרוח והתורה, כיצד אתם חושבים לגשר על הפער התפיסתי?

פריצות דרך תודעתיות מחייבות אורך רוח, אומץ, נחישות ומסוגלות לעבור מסלול קשה. ככל שהשינוי הנדרש עמוק יותר, כך החברה מגיבה לאט יותר למהלך. זה כמעט "בילט אין" בתוך מכניקת שינוי וטרנספורמציה. אומרים שבהתחלה הנביאים היו אנשים נעימי הליכות, מנומסים וידידותיים לסביבה. ככל שחולף הזמן והאמת שהנביאים נושאים בקרבם לא נשמעת בציבור, כך מתגברת עוצמת נחישותם ובד בבד גם כעסם וזעמם. הם הופכים לאנשים מרירים ומתוסכלים, לכן כל כך שגור בפינו גם המושג "נביאי זעם" , בהתחלה הם דיברו יפה. בעידן המודרני שינוי תפיסתי מתבצע באמצעות תוכן, עוד תוכן ועוד תוכן. העולם ערוך לקלוט דברים חדשים, יש צמא גדול לחיבור בין עולמות הרוח והחומר, הסוגיה כעת היא מקצועית גרידא ולכן גם הראיון באתר שלכם הוא עוד נדבך חשוב במערכת התודעה.

מי הם קהלי היעד של החברה?

על קצה הלשון מייד עומדות המילים, מה זאת אומרת "קהל יעד", כל העולם כמובן. אם החיבור בין היהלום ובין עולם התורה נוצר בתוכו את הסוד האנרגטי החשוב ביותר ביקום, אז ברור שזה מיועד לכולם. אבל כמו כל יצירה שבאה לעולם, יש בתחילה תקופת הסתגלות של המוצר, התפשטות בקרב קהל ייחודי שמעריך את היצירה על בסיס אופיה, יופיה ותוכנה, במקרה הספציפי של תנ"ך אור יהלום, גם מסוגל לשלם את טווח המחירים מעל 10 אלפים שקל ליצירה. לא מעט. בעתיד כמובן נייצר קולקציות וספרים שאין בית בישראל ובעולם שיאמר רוצה אני והכסף יהיה המכשול. יש אנשים שכבר רכשו הכל וקנו כמעט הכל בחיים ובכל זאת היצירה הזו תכניס אור מסוג חדש לבית שלהם. אנחנו משוכנעים שהספר יהיה מונח בבית בצורה כזו, שתמיד תיווצר אינטראקציה חזותית בין הרוכשים ליצירה. הייתי אף אומר שהעין תלך למחוזות הספר יהיה אשר יהיה מקומו.

התנ"ך הוא ספר הספרים של העם היהודי, האם אתם מוגבלים לשוק היהודי בלבד?

שוב שאלה נפלאה שאנחנו מתמודדים איתה לא מעט בשלבים הללו של החברה. יש יצירות, שגם אם האדם אינו בקיא בפרטי פרטיו של הדבר, הן משליכות ממהותן על המתבונן ללא צורך פירוש מילולי או הסברים מייגעים. אדם יכול לרכוש יצירת קליגרפיה סינית, ללא הבנה בכלל של הסימנים הכתובים על נייר הלקמוס, הוא מתחבר נשמתית ליצירה והיא מהווה עבורו מקור השראה. את התורה לא ניתן לתרגם לאף שפה. ברגע שמתבצע תירגום של התורה מדובר בספר פרשנות שמחליט עבור הקורא את משמעות הפסוקים. דבר שאיננו מתקבל על הדעת בשפת הקודש. העוצמה הגדולה ביותר של הספר היא ביכולת האותיות מילים ומשפטים, ליצור אין סוף משמעויות אינטרפרטציות כעומק המוח החוקר בהן. לפיכך הקוד חייב להישאר בעברית. המתבונן ביצירה מבין שהוא מחזיק בספר הקוד האנושי ושבין אותיותיו מצוי המפתח לחידת היקום. זהו ספר של אור של סוד של חיפוש והוא חייב להישאר אותנטי לכוחותיו. אנחנו רואים תנועה גדולה של אנשים מזרמים שונים בעולם המעמיקים בשפת הקודש בעברית, רק שם כל חמור יכול להפוך גם לחומר.

מתי אתם יוצאים לקהל הרחב ?

יצאנו, התחלנו במכירה ראשונה של מהדורת בראשית. בשלב ההתחלתי הזה החלטנו להנפיק מאה שמונים ספרים בלבד שמחולקים בין שש יצירות יפהפיות. בכל יצירה שילבנו תימה מתוך התורה כנושא מוביל ביצירה. אנחנו ממתינים בציפייה ללקוחות הראשונים של החברה. קשה לתאר את המאמצים האומנותיים, נפשיים ועסקיים שהובילו ללידתו של תנ"ך אור יהלום. מברכים כל שניה ורגע במהלך ושמחים שהבאנו משהו חדש לחולטין לעולם.

לקטלוג מוצרים

מאמרים נוספים בנושא: